Fundacja Pochówek i Pamięć

CZĘŚĆ IV- OSTATNIA BIOGRAM RODZINY ZESŁAŃCÓW- RODZINY JELEŃSKICH Z GLINCISZEK

KALUGA-2

Jeleńscy są połączeni więzami rodzinnymi z ERDMANAMI z Anowila, PISANKAMI z Kawszadoły i Masłowskimi z Piłajciszek. A czy i z Syrwidami ze Szrubiszek?

Córka darczyńców gruntów pod budowę kościoła w Podbrzeziu-

MARIA JELEŃSKA, jako właścicielka Anowila , wychodzi za mąż za

Karola ERDMANA(1890- 15.XII.1952).To syn Wacława ERDMANA i Marii Szwoinickiej.

Mieszkają w ANOWILU, rodzą się dzieci:

OJCIEC KAROL ERDMAN i syn CZESŁAW należą do AK.

Zenon Jankowski- Wspomnienia 2.Wileńskiej Brygady AK oraz z Kaługi, wydanie TMW i ZW Oddział w Bydgoszczy, str. 151- Niepełna lista b. żołnierzy 2. WILEŃSKIEJ BRYGADY ARMII KRAJOWEJ POR. WIKTORA KORYCKIEGO ,,KAZIUKA”.

36. ERDMAN CZESŁAW-kanon.- bateria artylerii

37. ERDMAN KAROL- ppor.- bateria artylerii- przyp. autora postu)

Karol Erdman przepłacił życiem ten patriotyczny zryw. Bliźniacze władze ustroju sowieckiego w Warszawie, na Rakowieckiej, podczas przesłuchań doprowadzają do śmierci przed wczesnej. Umiera w wieku 62 lat. Trwają poszukiwania dokumentów. Istnieją jednak przekazy świadków.

WACŁAW ERDMAN – ojciec Karola, ma siostrę ANNĘ. ANNĘ ANIELĘ.

Rodzice WACŁAWA i ANNY to GRZEGORZ ERDMAN I KAZIMIERA MAŁECKA.

ANNA ERDMAN(ur1876) – w roku 1900 bierze ślub w Par. Giedrojcie ze STANISŁAWEM LUDWIKIEM PISANKO. Zamieszkali w majątku KAWSZADOŁA.

Anna Erdman to druga żona Stanisława Pisanko, matka dwójki dzieci, których dotknęły represje sowieckie, matka Stanisława- rozstrzelanego w Starobielsku, jako oficera Wojska Polskiego i Marii, która wyszła za mąż za Karola Masłowskiego a wg Rodziny Jeleńskich – umiera na Syberii.

Poniżej to źródło internetowe wskazujące deportację Anny Pisanko z domu ERDMAN, żony Stanisawa Ludwika PISANKO, który zmarł w 1938 roku.

Przypomnienie autorki postu- ze względów technicznych dalsze strony są w formie zdjęcia.

  •  LP Opis losów Początek Koniec Kraj Woj/Oblast Pow. Miej. r m d r m d 1 Deportacja 1941 6 Litewska SRR Wileńskie Wilno-Troki Piłajciszki 2 Zesłanie 1941
    LP opis źródła sygnatura 1. Teczki rodzin deportowanych z Litwy w l. 1939-1952, Litewskie Archiwum Specjalne w Wilnie – numer teczki LAS -7508,6 2. Kolekcja akt rodzin polskich deportowanych z Litwy w l. 1941-1952 (Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Kolekcja Akt z Archiwów Litewskich, sygn. VIII.808) – numer teczki CAW-LD -70.18 3. Karty ewidencyjne w kartotece rodzin deportowanych z Litwy w l. 1941-1952 (Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Kolekcja Akt z Archiwów Litewskich, sygn. VIII.808) KE

Z małżeństwa STANISŁAWA i ANNY PISANKO rodzi się troje dzieci:

https://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&w=23lt

19208KarolMasłowskiMariaPisankoWilno św. Filipa i Jakuba

Są dwie wersje dotyczące losów Karola Masłowskiego(załączone zdjęcie Karola Masłowskiego jest własnością Pani Krystyny A., pochodzącej z Podbrzezia a mieszkającej w Polsce, w Gdańsku).

1- umiera przed wojną

2- wg Jerzego Surwiły zostaje aresztowany przez władze sowieckie w 1939.

Taką wersję podaje też I. Masiul we swych wspomnieniach- ,, Ostatniego Wójta Podbrzezia, Karola Masłowskiego, co miał za żonę Pisanko, z Piłajciszek, aresztowali sowieci zaraz w 39”.

Maria MASŁOWSKA , z domu Pisanko, wraz z synem Tadeuszem została deportowana na Syberię w czerwcu 1941 roku. Wg wiedzy Rodziny Jeleńskich wraca do Polski a syn Tadeusz nie zdążył zaciągnąć się do Armii Andersa. Wstąpił do Berlinga.

Ginie pod Lenino w 1943r. (Bitwa pod Lenino – starcie zbrojne w dniach 12–13 października 1943 w pobliżu miasteczka Lenino nad rzeką Miereją na wschodniej Białorusi stoczone w ramach operacji orszańskiej przez Armię Czerwoną a Wehrmachtem. Wikipedia )

106732TadeušasMaslovskis1924Vilniaustremtis1941
Nazwisko:Masłowska
Imię:Maria
Imię ojca:Stanisław
Data urodzenia:1906
 LP Opis losów Początek Koniec Kraj Woj/Oblast Pow. Miej. r m d r m d 1 Deportacja 1941 6 Litewska SRR Wilno-Troki Piłajciszki 2 Zesłanie 1941
LP opis źródła sygnatura 1. Teczki rodzin deportowanych z Litwy w l. 1939-1952, Litewskie Archiwum Specjalne w Wilnie – numer teczki LAS -7493,8 2. Kolekcja akt rodzin polskich deportowanych z Litwy w l. 1941-1952 (Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Kolekcja Akt z Archiwów Litewskich, sygn. VIII.808) – numer teczki CAW-LD -58.29 3. Karty ewidencyjne w kartotece rodzin deportowanych z Litwy w l. 1941-1952 (Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Kolekcja Akt z Archiwów Litewskich, sygn. VIII.808) KE
1901197Maria EmiliaPisankoStanislaw- LudwikAniela-PaulinaErdmannGiedrojcieKawszadola
19051WitoldPisankoStanisławAnnaErdmanGiedrojcieKowszadoła
Nazwisko:Pisanka
Imię:Stanisław
Imię ojca:Stanisław
Imię matki:Anna
Data urodzenia:1906
 LP Opis losów Początek Koniec Kraj Woj/Oblast Pow. Miej. r m d r m d 1 Obóz Ukraińska SRR Ługańska Starobielsk 2 Mord 1940 Ukraińska SRR Charkowska Charków
LP opis źródła sygnatura 1. Wykaz akt ewidencyjnych jeńców wojennych, którzy opuścili obóz NKWD w Starobielsku, kopia w zbiorach Ośrodka KARTA – pozycja. STAR -360-2628 2. „Charków. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego”, Warszawa 2003 – strona. KC 417 3. „Lista katyńska. Jeńcy obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk zaginieni w Rosji Sowieckiej”, oprac. A. Moszyński, Warszawa 1989 – strona. MOSZ -310 4. „Katyń. Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk”, wstęp i oprac. A.L. Szcześniak, Warszawa 1989 – strona. SZCZ -336 5. Jędrzej Tucholski, Mord w Katyniu. Kozielsk-Ostaszków-Starobielsk. Lista ofiar. Warszawa 1991 – strona. T -471

TO połączenie rodziny ERDMAN i PISANKO, PISANKO i MASŁOWSKI...

W koligacji Jeleńskich z Rodziną Erdman i Rodziny Erdman z Pisanko, Pisanko i Masłowski

ujawniają się kolejne osoby represjonowane godne upamiętnienia.

To kolejni mieszkańcy Gminy i Parafii PODBRZEZIE, tworzący coraz dłuższą listę osób represjonowanych przez włądze sowieckie wieku ubiegłego, wydobytą ku pamięci młodym pokoleniom- co często podkreślam- bo wszyscy Wilniacy to jedna RODZINA

W wyniku represji umierają kolejni członkowie RODZINY:

ŻONA, SYN, ZIĘĆ STANISŁAWA PISANKO:

  • ANNA ANIELA ERDMAN- druga żona Stanisława Pisanko, siostra Karola Erdmana
  • STANISŁAW- syn Anny i Stanisława Pisanko- rozstrzelany w 1940
  • MASŁOWSKI KAROL- mąż córki Marii z domu Pisanko- wiele wskazuje na los przesądzony aresztowanych w 1939 roku, brak jednak potwierdzenia. Los nieznany.

Jest jeszcze kolejny związek rodziny PISANKO STANISŁAWA z Syberią.

STANISŁAW PISANKO miał dwie żony.

Z pierwszego małżeństwa ze STEFANIĄ GIEDROYĆ, rodzi się córka PAULINA, która wychodzi

za mąż za CZERNICKIEGO, mieszkają w PIŁAJCISZKACH. Małżeństwo trwało krótko ,

urodziła się córka.?.

Matka i córka zostały zesłane na Syberię , ale tutaj należy jeszcze zbadać ten wątek.

Jest trudne również na dzień dzisiejszy do ustalenia, ale gdyby zakładając, hipotetycznie,

że STANISŁAW LUDWIK PISANKO ma ojca LUDWIKA AUGUSTYNA PISANKO (1824-?)

i matkę FELICJĘ WOŁŁOTOWICZ(1833-1916), to też ma siostrę – MARIA ZOFIA PISANKO( 1869-?).Otóż , owa MARIA ZOFIA PISANKO , w Wilnie, w kościele Św. Jana ,

w 1892 wychodzi za mąż za STEFANA AUGUSTYNA SYRWIDA ze SZRUBISZEK,

który spoczywa w Podbrzeziu.

https://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&w=23lt

189270Stefan AugustynSyrwidMaria ZofiaPisankoWilno św. Jan

Z tego małżeństwa rodzi się córka FELICJA SYRWID W ROKU 1893.

1893135FelicjaSyrwidStefan AugustMaria ZofiaPisankoWilno św. JanWilno

LUDWIK PISANKO I FELICJA WOŁŁOTOWICZ – pochowani są w Kawszadole, grób jeszcze istnieje.CZY TO SĄ RODZICE RÓWNIEŻ MARII ZOFII? BRAKUJE MI ODPOWIEDZI.

Biorąc fakt, że Kawszadoła była dziedziczona przez rodzinę PISANKO – powinien istnieć związek rodzinny między spadkobiercami. Tak uważam i rozważam takież połączenie.

Z opowieści mieszkańców parafii wynika , że Syrwidowie mieli dwie córki.Stefan SYRWID umiera w 1919r. Pochowany w Podbrzeziu. Po wojnie żona Stefana Syrwida i córki wyjeżdżają do Polski.

https://www.radzima.org/pl/search_place/

2012-08-26 Agata Wyszkowska Po Pisankach majatek przejeli Syrwidowie (Stefan i Maria z Pisankow), nastepnie ich 2 corki Joanna i Felicja. Siostry po wyjsciu za maz gospodarowaly razem jako 2 rodziny: Wyszkowskich i Kulilowskich. W latach dwudziestych XX wieku Witold Wyszkowski wyjechal na stale za granice, a Leon Kulikowski, wziety adwokat, wykupil majatek w calosci, stajac sie ostatnim przedwojennym wlascicielem Szrubiszek.

A jak się mają SPREJNIE do historii osób represjonowanych z Rodziny JELEŃSKICH?

Otóż w Sprejniach został ,,osadzony”a tym samym uchroniony przez Rodzinę Jeleńskich przed zsyłką na Syberię w roku 1830 powstaniec o imieniu Marcin. Legenda rodzinna tak niesie. ,, …W DOBRACH JELEŃSKIEGO w glinciszkach…został umieszczony…

w Sprejniach i przybrał nazwisko – MASIUL, i ,,wtopił się”’ się w to środowisko…”

Zdjęcia:

1. Okładka wspomnianej książki.

2. Karol Masłowski, mający żonę Marię Pisanko, ostatni Wójt Podbrzezie do 1939r.-lata 30-te.

3. Pomnik śp. Stefana Syrwida, Podbrzezie, wyk. Autorka postu. Rok 2018.

NO ALE O TYM W KOLEJNYM BIOGRAMIE…