Fundacja Pochówek i Pamięć

Pamięci mieszkańcom Parafii Podbrzezie…mieszkańcom represjonowynym… 14.02.2022 rok.

SYMONOWICZE

Prywatnie i jako założycielka Fundacji przekazuję Wam wiadomość…

DZISIAJ odbył się pogrzeb śp. ZOFII ŁOZOWSKIEJ, urodzonej w Szunelech, która zmarła w dniu 09.02.2022roku. W marcu 1949 została zesłana na Syberię jako pięcioletnie dziecko, najstarsza z córek Łozowskich…Długa, ciężka droga,warunki na Syberii nam niewyorażalne… utracone dzieciństwo… Dzięki Bogu dane Jej było przeżyć i zamieszkać na Ziemiach Odzyskanych.

Śp. Zofia to czwarte dziecko z rodziny Łozowskich, które zakończyło ziemską wędrówkę. Rodzina została upamiętniona tabliczką imienną w 2019 na Krzyżu Pamięci w Podbrzeziu.

DZISIAJ dowiedziałam się również o śmierci łagiernika śp. HENRYKA SYMONOWICZA, który zmarł 12.02.2022 roku. W 1944, dzień przed Wigilią został aresztowany wraz z bratem, mieszkańcem Mitkuszek. Przeszedł więzienie na Łukiszkach w Wilnie, wywieziony został do łagru 240 w Donbasie i więziony w Charkowie.

Dzięki opatrzności Bożej również było Mu dane zamieszkać na Ziemiach Odzyskanych.

Teraz dołączył do grona SWYCH Towarzyszy niedoli z lat represji.

W Podbrzeziu w 2019 roku została odsłonieta Jego tabliczka imienna…

Śp. Henryk Symonowicz to ostatni z żyjących łagierników, których znałam… Było zaszczytem dla mnie móć osobiście wysłuchać wielu wspomnień, zobaczyć jaką ma ciekawosć świata mimo swego stanu zdrowia…dotknąć ,,historii” ubiegłego wieku.

Ciężkie przeżycia zsyłki, aresztowania, ciężkie warunki wręcz nie do wytrzymania- nie zmogły Ich. Pokonał teraz Covid.

Połączenie byłych mieszkańców parafii Podbrzezie i upamiętnienie Ich losów wyrażone Krzyżem, tablicą i tabliczkami, zapewnia, że pamięć o Nich będzie trwać a modlitwą będziemy wypraszać Jezusa Miłosiernego aby pozwolił Im dostąpić Królestwa Niebieskiego.

Każdego roku, w ostatnią sobotę lipca, w Podbrzeziu, Litwa…

Wyrazy współczucia Rodzinom, znajomym i nam – Sybirakom… ubywa nas z każdym dniem…

Odpoczywajciew pokoju…