Fundacja Pochówek i Pamięć

Nie lubię poniedziałków…

Logo-FPPnW

No ale…18 lipca została podpisana umowa partnerska na realizację dwóch projektów…

Fundacja Pochówek i Pamięć rozpoczęła wcześniej wiele zadań statutowych, a od tego czasu Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie będzie bardzo wspierać…oby tylko zdrowia starczyło…

Z lipcowych samodzielnych zadań Fundacji Pochówek i Pamięć to ustawienie krzyża na cmentarzu w KOWSZADOLE. Krzyż już stoi a jego poświęcenie nastąpi 28 lipca (czwartek) o godzinie 19.

Tutaj bardzo wsparło STAROSTWO PODBRZEZIE, dziękuję z całego serca.

Kowszadoła, to pierwsze miejsce upamiętniające miejsca pochówku, które dało wstęp do realizacji projektu pn. ZACHOWAJMY MIEJSCA POCHOWKU W PARAFII I GMINIE PODBRZEZIE NA LITWIE.

W tym roku w ramach realizacji, zostanie ustawiony kolejny krzyż oraz dwie tablice informujące o danym miejscu. Podjęta zostanie też realizacja fotograficznej inwentaryzacji miejsc pochówki istniejących, czynnych bądź już tylko punktów w krajobrazie.

Obchody 4 rocznicy poświecenia Krzyża Pamięci i upamiętnienie zesłańców, łagierników – 30 lipca (sobota), godzina 12 czasu litewskiego w Podbrzeziu, w głównej mierze zostały zorganizowane przez Fundację Pochówek i Pamięć, dzięki darczyńcom prywatnym, Rodzinom represjonowanych. Na mocy umowy partnerskiej Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie również partycypuje.

Organizacja rocznicy to pierwszy element realizacji projektu pn. RATUJMY MOGIŁY PRADZIADÓW NA LITWIE. r

W dalszej kolejności zaplanowana jest budowa ścianki przy Krzyżu Pamięci jako miejsce do mocowania tabliczek upamiętniających oraz jako oparcie na wieńce okolicznościowe.

To również odnowa wybranych pomników na cmentarzu.

To są plany długoterminowe, na lata kolejne, ale ten rok będzie pierwszym o tak szerokim spektrum i aby zamiary nie zostały zmienione przez czynniki nie zależne od nas.

Prezes Fundacji Pochówek i Pamięć

Janina Starowieyska

Fundacja Pochówek i Pamięć Nie lubię poniedziałków…

Partnerska realizacja Projektu pn. Ratujmy mogiły pradziadów na Litwie

Partnerska realizacja Projektu pn. Zachowajmy miejsca pochówku parafii i gminy Podbrzezie na Litwie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Fundacja Pochówek i Pamięć Nie lubię poniedziałków…