Fundacja Pochówek i Pamięć

KSIĄDZ PROBOSZCZ NIKODEMAS JAURA

image-19

03. X .1935r. – brak wiedzy

Fundacja Pochówek i Pamięć KSIĄDZ PROBOSZCZ NIKODEMAS JAURA

Ksiądz proboszcz NIKODEMAS JAURA posługę kapłańską w Podbrzeziu pełnił w latach 1973-1977

           ŚWIĘCENIA kapłańskie przyjął 18 IV 1962
       w Archikatedrze Kowieńskiej

1965 r. – Druskienniki- Ratnyja
23 III 1967r.- 1969r. – Berdyczów Ukraina
1973r. – 1977r. – Podbrzeziu
1986 r.- rezydent w Wasiunach.

  1.  INTERNETOWE ŹRÓDŁA BARDZO SKĄPYCH                 INFORMACJI O KS. JAURZE. 
         W obu językach.


  A. Rok 1962. Rok święceń kapłańskich.

http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/sigitas-tamkevicius.-atleisti-skriaudas-ir-nuoskaudas-buna-sunku-kai-nemato/spausdinti

Fundacja Pochówek i Pamięć KSIĄDZ PROBOSZCZ NIKODEMAS JAURA
Święcenia kapłańskie wyświęcono 18 kwietnia 1962 r. Od lewej: Sigitas Tamkevičius, Algimantas Keina, Vincentas Klebonas, Pranas Žitkevičius, Aloyzas Baškys, Julijonas Miškinis, Stasys Lidys, Nikodemas Jaura, Romualdas Vaičiulaitis.

1962 metų balandžio 18-ąją įšventintieji kunigai. Iš kairės: Sigitas Tamkevičius, Algimantas Keina, Vincentas Klebonas, Pranas Žitkevičius, Aloyzas Baškys, Julijonas Miškinis, Stasys Lidys, Nikodemas Jaura, Romualdas Vaičiulaitis 

http://www.lkbkronika.lt/index.php/sigitas-tamkevicius/101-kunigiskos-tarnystes-dziaugsmai-ir-pavojai

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień. 1962 15 kwietnia dziewięciu duchownych z piątego roku seminarium w Kownie złożyło przysięgę zachowania celibatu, a następnego dnia biskup Telszów. Petras Maželis wyświęcił wszystkich na subdiakonów. Dziś są tylko celebracje diakonatu, istniał wówczas również subdiakonat - etap przed diakonatem. W moim sercu jest spokój - na pewno będę księdzem. Następnego dnia biskup wyświęcił wszystkich na diakonów, a w następną środę w Archikatedrze Kowieńskiej otrzymaliśmy wszystkie obrzędy kapłańskie w Archikatedrze Kowieńskiej. Trudno opisać stan tamtych dni, bo emocje opadły jak lawina. Radość przepłynęła przez ziemie - byłem księdzem od zawsze i żaden ochroniarz nie może powstrzymać mojego powołania.
			B.Rok 1965.

Druskininkų šv. apaštalo Baltramiejaus (Ratnyčios) bažnyčia

Druskininkai St. Kościół św. Bartłomieja Apostoła

Tarnavę kunigai – Obsługiwani księża

34 Nikodemas Jaura, Ratnyčioje dirbo 1965 metais.

34 Nikodemus Jaura, pracował w Ratnyja w 1965 roku.

C. Rok 1967- 68

https://kresy24.pl/najgorliwszy-ministrant-kresow/

….,,Wtedy w Berdyczowie pracował ksiądz Józef Koziński, długoletni więzień łagrów komunistycznych, który wkrótce zmarł (20 stycznia 1967 roku). Wilusiowi zapadł w pamięci pogrzeb kapłana z udziałem 14 księży, w tym trzech z Polski. Trumnę ks. Józefa wierni nieśli na swych barkach z kapliczki aż na polski cmentarz przy ul. Puszkina. 23 marca 1967 roku do Berdyczowa przybył 35-letni ks. Nikodem Jaura z Litwy, który zaczął remont kapliczki.

To bardzo nie spodobało się ówczesnym władzom i po dwóch latach ksiądz musiał opuścić miasto. 23 października 1969 roku berdyczowscy katolicy doczekali się nowego kapłana, ks. Ambrożego Mickiewicza, który 26 października odprawił tu swoją pierwszą mszę. Asystowali mu ks. Jankowski i ks. Chomicki. Na mszy byli też obecni dwaj bracia ks. Ambrożego: ks. Bernard i ks. Piotr. Na tej mszy Wiluś jako 18-letni ministrant wygłosił własny piękny wiersz powitalny i wręczył ks. Ambrożemu najpiękniejszy bukiet kwiatów. ”

D . WSPOMNIENIA kardynała Sigitasa Tamkevičiusa, późniejszego ordynariusza diecezji kowieńskiej

http://www.lkbkronika.lt/index.php/sigitas-tamkevicius/101-kunigiskos-tarnystes-dziaugsmai-ir-pavojaihttp://www.kaunozurnalistai.lt/20366/

TIESA IŠLAISVINA. ARKIVYSKUPO SIGITO TAMKEVIČIAUS PRISIMINIMAI APIE DVIDEŠIMT „LKB KRONIKOS“ METŲ

KOMUNIKATY TRYBUNAŁU. WSPOMNIENIA ARCHIWÓW SIGITAS TAMKEVIČIUS NA DWADZIEŚCIA LAT KRONIKI LKB

Kunigiškos tarnystės džiaugsmai ir pavojai

ze wspomnien Sigitas Tamkevičius

….UKRAINOS VARGAI

1968 metais buvau liudininkas, kaip skaudžiai engta Bažnyčia Ukrainoje. Berdičeve darbavosi mano kurso draugas kun. Nikodemas Jaura, kurį KGB intensyviai bandė užverbuoti kolaborantu, o kai nepasisekė, įsakė iš Ukrainos išsinešdinti. Ta proga nuvažiavau jo aplankyti. Sekmadienį, kai kunigas Nikodemas atsisveikino su parapija, visa bažnyčia taip garsiai raudojo, jog atrodė, kad prisiartino pasaulio pabaiga. Ašaros nebuvo dirbtinės: žmonės žinojo, kad išvykus jų mylimam dvasininkui nuo dabar kunigą bus galima surasti tik už dviejų šimtų kilometrų. Niekada gyvenime nemačiau taip verkiančių moterų ir vyrų; klūpojau prie pilioriaus ir taip pat negalėjau sulaikyti ašarų. Šis mano apsilankymas Berdičeve sovietinio saugumo buvo įvertintas kaip žmonių aistrų kurstymas, nors su parapijiečiais beveik nebuvau kalbėjęsis.

TRUDNOŚĆ UKRAINY

W 1968 roku byłem świadkiem boleśnie prześladowanego Kościoła na Ukrainie. Mój kolega z klasy ks. Nikodem Jaura, którego KGB intensywnie próbowało zwerbować jako współpracownika, a gdy mu się to nie udało, nakazał jego deportację z Ukrainy. Przy tej okazji poszedłem go odwiedzić. W niedzielę, kiedy ksiądz Nikodem pożegnał się z parafią, cały kościół płakał tak głośno, że wydawało się, że zbliża się koniec świata. Łzy nie były sztuczne: ludzie wiedzieli, że wraz z odejściem ich ukochanego duchownego księdza można było znaleźć tylko dwieście kilometrów dalej. Nigdy w życiu nie widziałem tak płaczących kobiet i mężczyzn; Ukląkłem przy filarze i też nie mogłem powstrzymać łez. Ta wizyta u mnie w Berdyczowie była postrzegana jako podżeganie do bezpieczeństwa radzieckiego jako pasja do ludzi, chociaż prawie nie rozmawiałem z parafianami.

2. Korespondencja elektroniczna

A. Z Ks. Markiem Gładkim- Proboszczem Parafii Podbrzezie (w tej chwili śp.)

Marek Gladki x.mgladki@wp.pl

z tego co wiem, oprócz tych wymienionych księży jest np. ks. Nikodem Jaura (pracował w Podbrzeziu 1973-1977). Nie wiem jak jego traktować. w latach 60-tych pracował na Ukrainie. Był bardzo mocno nękany przez KGB. W końcu kiedy nie zgodził się współpracować, został wydalony z Ukrainy. Wtedy przeniósł się do wileńskiej diecezji.

– ks.prob- Nikodem Jaura, opisany przez Księdza Marka.

– Nękany przez KGB na Ukrainie i wydalony. Zamieszkał na Ziemi Wileńskiej. Nie był więziony, to fakt, ale szykanowany.

B. Z Janem K.– to jeden z JANÓW z Podbrzezia, którzy bardzo wspierają technicznie uroczystości upamiętniające osoby represjonowane.

Jan K…….@gmail.com do mnie (więcej) – 10 sierpień 2021r.

,,…no pięknie jest na mogilach cicho i tych zniczy sporo niedopalionych, a može i dobrže že nie odrazu palily się .Ale to nasze zdjęcie przy krzyžu rozeszlo się na caly sviat. Bylem trochę przyjemnie zaskoczony gdy musialem odkryc tabliczkę księdza Jaury,to byl ksiądz  z kturym byla zaprzyjazniona cala nasza rodzina i ktury zrobil dužy wplyw na moje poglondy religijne tak nas z bratem zahartowal že wladza komunistyczna niezdolala nam wybic wiary z glowy w prawdziwym znaczeniu tego slowa. Powodzenia. Jan.

3. ZDJĘCIE udostępnione dzięki uprzejmości parafianki:

– Pani Haliny Pawłowicz, jak również opis.

Podbrzezie 16.06.2021

Fundacja Pochówek i Pamięć KSIĄDZ PROBOSZCZ NIKODEMAS JAURA

,,(…)Ksiądz Nikodem Jaura – pogrzeb Bolesława Jurewicza 1974-07-09,

obok Jurek Pawłowicz z mamą Heleną chórzystką. Ksiądz był bardzo chorowity, często chorował. Udzielił swoim rodzicom złotego ślubu w kościele Podbrzeskim.

Te informacje od mojej cioci, która wtedy była procesjantką, pamięta też,

że często odwiedzał ciężko chorego tatę Bolesława Jurewicza, mego dziadka. Ksiądz idąc pieszo musiał często stanąć i odpocząć(…).”